İLİŞKİLER

Bir İnsan Nasıl Affedilir ?

Bir kişi nasıl affedilir ?
Bir kişi nasıl affedilir ?

Bir İnsan Nasıl Affedilir?

Bir insanın affedilebilmesi için öncelikle ortadaki yanlışa takılıp kalmamak lazım. Sadece bize yapılan yanlışa kitlenerek konuyu ele almak demek karşımızdakini alsa affedemeyeceğimiz anlamına gelir. Ortada oluşan yanlışın yanı sıra neden böyle bir yanlışın oluştuğunu, bize yanlış yapan insanın hangi durumda olduğu, yanlışı bilerek mi yoksa farkında olmadan mı yaptığı, hatasından ders alınıp alınmadığı gibi detayların da ele alınması gerekir. Tüm bu etkenler detaylıca ele alındığında ister istemez bizi zor duruma sokan, kalbimizi kıran insanında bakış açısından olaylara bakmaya başlarız. İşte bu süreç içerisinde içimizdeki hak verme duygusu da güçlenerek, bizim bir insanı nasıl affedilir sorusunun cevabını bulmamıza yardımcı olacaktır.

Bir insan Nasıl Affedilir ?

Bir insan Nasıl Affedilir ?

Temel soru olan bir insan nasıl affedilir sorusundan önce kendimize sormamamız gereken çok daha önemli bir soru vardır. Karşımızdaki insan affedilmeyi hak ediyor mu? Eğer bu sorunun cevabını tam kalbimizin içerisindeki sesi dinleyerek evet olarak verebiliyorsak bir insanın nasıl affedilebileceği sorusunun cevabını bulmak da kolaylaşacaktır.

Affetmeyi düşündüğümüz insanın yapmış olduğu hatasını kavrayabilmesi ve bir daha yapmayacağına emin olabilmemiz ile birlikte affedebilme eylemi de mümkün olacaktır. Bu sebeple yapılması gereken en uygun hareket, affetmeyi düşündüğümüz kişi ile karşılıklı yüz yüze ve açık açık konuşmak olacaktır. Çünkü onu affetmemizi sağlayacak olan kriterler yine o kişide gizlidir. Onunla görüşme yapmaksızın, sadece kendi fikirlerimize ve ortada oluşan hataya ve tabi ki sonuçlarına kitlenerek hiç kimseyi affedebilmemiz mümkün değildir. Karşımızdaki insanların bakmış oldukları pencerelerinin arkasına geçmek, o pencereden olaylara bakabilmek ile birlikte affedebilme konusunda da büyük başarı elde etmişiz demektir. Aslı mesele ve en zor olanı da aslında empati yapabilmek yani kendimizi karşımızdaki insanın yerine koyabilmektir. İnsanların yaratılışları gereği empati yapabilmeleri güçtür. Çünkü bilinç altı karşındaki insanın haklı çıkabileceğini ve kendi savımızın çürüyebileceği endişesini taşır. Bu sebeple bu yargının yıkılmaması demek bir insanın affedilebilmesi için en büyük engel hala duruyor demektir. Bilinç altımızın istem dışı olarak almış olduğu tedbiri fark edip yıkabiliyorsan bir insanı da affedebiliriz demektir.

 

7 Yorum Var

  • Affetmek büyüklüktür. İnsanları hatalarından ötürü cezalandırmak yerine affederek aynı hataları tekrar yapmamalarını sağlayabiliriz.

  • Çok iyi bilgi, bir çok insan sevdiğini insanı affeder ama bazıları asla affedemezler, ailem gibi.

  • Bence konu başlığındaki sorunun cevabı yok. Yapılan hata kişiden kişiye göre değişir. Mesela bana yapılan bir hatayı göz ardı edebileceksem zaten affederim. Yapılan hatanın nasıl affedileceği konusunda bişey denilemez bence. Yazınıza ve düşüncelerinize saygım var tabi. Emeğinize sağlık. Bunlar sadece benim düşüncem

  • Aslında çok zor bir durum ya. İnsanlar birisine gerçekten çok değer veriyorsa hele durum daha da karmaşıklaşıyor. Ama yinede emeğinize sağlık.

  • Bir insanı affedip affetmemeniz o kişi ile değil sizle ilgilidir. Birisini affetmemek, elinizde yanan bir alev topunu tutmak gibidir.

  • Bazı insanlar affedilebilecek hataları bile büyütebilirler. Gözünde ve içinde devleşen küçücük meseleler içinden çıkılması güç durumların oluşmasına sebebiyet verebilir. Bir insanı affedebilmek için neler gerekli ise hepsi anlatılmış. Bence çok da güzel ifade edilmiş. Emeğinize sağlık.

Yorum Yaz