İLİŞKİLER

Yalan Söylediğini Nasıl Anlarız ?

yalan
yalan
Bir kişinin yalan ifade ettiğini anlayabilir misiniz? Ya da size karşı samimi olmadığını … Bu hafta ilginizi çekebileceğini düşündüğüm ve internette gezinirken okuduğum bir yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum.
 
“Birlikte olduğunuz insanın yalan söyleyip söylemediğini anlamak hiç de zor değil. Beden dilinin inceliklerini öğrenip, iyi bir gözlemci olursanız 'gerçeğe' giden yolu bulursunuz.
 
Psikolojik yöntemlerle insanların gerçek kanaatlerini okuyabilen Derren Brown, "Bedenlerimiz değişmez bir biçimde, gerçekte nasıl hissettiğimiz ile ilgili ipuçları veriyor. Neye baktığınızı bildiğiniz takdirde, herhangi birisinin beden hareketlerinden yalancı olduğunu basitçe anlayabilirsiniz" diyor. "Body Language-Vücut Dili" isimli kitabın yazarı Allan Pease de insanların beden dillerinin gerçek kanaatlerini netlikle ortaya koyduğunu iddia edenlerden. Siz de Brown ve Pease'in tavsiyeleriyle, sevgilinizin kafasından neler geçtiğini anlayabilirsiniz…
 
El saklama
Birisiyle samimi olduğumuz zaman, ellerimizi görünür kılarız ve avuç içlerimiz yukarı doğru döner. Ama yalan ifade ettiğimiz zaman ellerimizi arkamıza ya da ceplerimize saklama eğilimi gösteririz. Erkek arkadaşınızın sizden bir adım geride gitmesi, konuştuğu husustan rahatsız olduğu ile ilgili bir sinyal olabilir.
 
Burun kaşıma
Burun kaşıma, beyaz yalanların klasik işaretidir. Yine de, sevgiliniz sizden gerçekleri saklarken, büyük bir ihtimalla gözlerine, kulaklarına, dudaklarına dokunuyor olabileceğini biliyor muydunuz? Erkekler gerçeği söylemediği zaman elleriyle yüzlerine dokunuyorlar. Bu bedenlerinin, yalanlarına karşı koyuş şekli.
 
Yutkunma
Bedenlerimizin yalanlarımıza bir diğer karşı koyuş şekli ise boğazımızın fonksiyonlarını yerine getirmesini kısıtlamak. Bu da konuşmayı zorlaştırır, yani şayet birisi yalan söylüyorsa sözcükleri dışarıya çıkarmak için sıklıkla yutkunur ya da dudaklarını yalar.
 
Göz hareketleri
İşte yalanı gözlerden yakalama yöntemi: Bu hususta yapmanız gereken ilk şey, sevgilinize yanıtını bildiğiniz soruları sormak. Birlikte olduğunuz zaman yaptığınız bir şeyi problem, örnek olarak "Ne yemiştin" ya da "Nereye park etmiştik?" gibi. "Cevabı düşünürken, gözlerinin nereye gittiğini izleyin. Her zaman için bir yönde giderler, bu da onun tekniğidir.”
 
Erkek arkadaşınızın konuşması bittikten sonra baktığı yerler, ifade ettiklerinin doğru mu yalan mı olduğu konusu ile ilgili ipuçları veriyor. Örneğin, aşağı doğru bakma, hisleri açığa çıkaran bir durum. Pek çok insan yalan ifade ettikten sonra kendini suçlu hissediyor, bu nedenden dolayı farkında olmadan, karşısındakinin düşündüklerini kontrol etmek için gözlerini yukarıyadan aşağıya süzüyor.
 
Öksürmek
Eğer sevgilinize nerede olduğunu sorduğunuzda şiddetli bir öksürük nöbetine yakalanıyorsa, bu iyi bir işaret değildir. Beden yalana karşı koymaya çalışır, öksürmek ya da boğazını temizlemek hikaye uydurmak için zaman kazanma şansını artırır.
 
Hızlı konuşma
Sevgiliniz tane tane mi konuşuyor, yoksa hızlı mı? Uzmanlara göre, ne kadar hızlı konuşursa, yalan ifade ettiğinden o kadar fazla kuşkulanabilirsiniz. Genel kanıya göre, insanlar hızlı konuştuklarında yalanlarının ortaya çıkmayacağını düşünüyorlar.
 
Nefes alıp verme
İşte size süper bir ipucu daha… Yalan söyleyen birinin rahat nefes alamadığını sakın unutmayın. Baskı altında olduğu zaman, karnından nefes almayı bırakıp, göğsünden nefes alır.
 
Gülmek
Pek çok insan yalan ifade ettiğinde ilk sırada rahatlar. Bunun etkisi sesine de yansır. Yüksek sesle konuşur ve daha neşeli olur.

11 Yorum Var

  • pinokyonun burnu uzardı ama bizim insanların yalan söylerken yüzü bile kızarmıyor yani anlamak çok zor

  • yalan söyleyeni el hareketlerinden bir nebze anlarsınız ama iyi bir yalancıyı anlamak mümkün değildir cem yılmaz hesabı anlatıyordu ya

  • bazı insanların yalan söyledigini anlamak mümkün olmuyor çünkü adamların hayatı yalan 🙂 ama yutkunma gözlerini kırpmasından belki anlaşılabilir

  • Bu yalan meselesinden sevgilimden ayrıldığım doğrudur. Ayrıca buradaki şeyler birebir tutuyor. Yalan söyleyecekseniz iyi söyleyin ki karşınızdaki insan kuşkulanmasın.

  • Gözler hiçbir zaman yalan söylemez eğer biri size yalan söylüyor ise gözlerini sizden sürekli kacırırma gereği duyar.

Yorum Yaz