BİLGİSAYAR TEKNOLOJİ

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır
Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır

Bilgisayar nasıl hızlandırılır ? Sorusunun cevabını bu makaleyi okuduğunuzda alabileceksiniz. Günümüzün önemli konularından biri hızdır. Özellikle söz konusu bilgisayarlarımız ise durum daha ciddi bir hal alıyor. Bu durumun günlük yaşantımızda başımıza gelmesi geçekten talihsizlik olur, yoksa sorumsuzluk mu? Bilgisayarlarımız bizim kontrolümüz dışı bir işlem yapamıyorlar o halde iyi performansa sahip bir bilgisayara sahip olmak bizim elimizde.

Bilgisayar Hızlandırma Klasik Yöntem

            Öncelikle bilgisayarınızın türünü belirleyin. Bilgisayarınız performans üzerine yapılmamış ise gereksiz oyun ve programları kaldırarak işe başlayabilirsiniz. Bunun için, masaüstünde ki ‘Bilgisayar’ klasörünü açıp ‘Program Kaldır veya Değiştir’ butonuna tıklamanız ve gereksiz gördüğünüz programları kaldırmanız. Tabi bu yöntem çok bilindik ama az da olsa işimizi görebilir.

bilgisayar hızlandırma teknikleri

bilgisayar hızlandırma teknikleri

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır – Temizlik  Yapın !  

           Başka bir yöntem ise ‘’Piriform CCleaner’’ adlı programı indirip kullanmanız. Bana sorar iseniz ‘’Piriform CCleaner’’ adlı program bu yönde öncü ve güven dolu bir program.

yavaşlayan bilgisayarı hızlandırma

yavaşlayan bilgisayarı hızlandırma

Programda iki ayrı seçenek bulunuyor: Windows ve uygulamalar. Eğer İnternet Explorer haricinde bir tarayıcı kullanıyorsanız ‘Uygulamalar’ seçeneğine girip kendinize göre kişiselleştirebilirsiniz. Temizliğe başlarken ise program size analiz yapma şansı sunuyor. Analiz bittiği zaman size silinecek olan fazlalıkların listesini ve boyutunu gösteriyor.

Bilgisayar hızlandırmak için neler yapılır

Bilgisayar hızlandırmak için neler yapılır

Göründüğü gibi dosyalar henüz silinmedi. ‘’Temizliğe başla’’ dediğimizde ise gereksiz olan bu dosyaları silecektir.

   Bilgisayar Hızlandırma Teknikleri – Disk Birleştirme

          Bir diğer yöntem ise Disk Birleştirmedir. Ancak bu yöntemi uygulamadan önce sisteminizde bir geri dönüş noktası belirlemeniz önerilir. Bu geri dönüş noktasını ‘’Sistem Geri Yükleme’’ bölümünde görebilirsiniz.) Bilgisayarınızda uzun süre kalan bilgiler, dosyalar zamanla yıpranabilir. Demek istediğim şu, aktif olarak bilgisayarınızı kullandığınız için bu uzun süreli dosyaların üzerine yenileri gelebilir ve aynı yerde durması gereken dosyaları ayırabilir. Bu yıpranma ise sistemde Parçalanmış dosya olarak geçer. Bunu öğrenmek için öncelikle Bilgisayar klasörünü açıyoruz ve birleştirmek istediğimiz diskin üzerine sağ tıklayıp Özellikler bölümüne giriyoruz. Açılan küçük pencerede Araçlar bölümüne girip Şimdi birleştir seçeneğine basıyoruz. Disk birleştirmeden önce Çözümleme seçeneğini seçin. Bu işlem size, diskinizin birleştirmeye ihtiyacı olup olmadığını gösterecektir

Bilgisayar Hızlandırma

Bilgisayar Hızlandırma

Diski birleştir dediğimiz takdirde sistem işleme başlıyor. Bu işlem bilgisayarınızın yıpranma durumuna göre süre farklılığı gösterebilir. Açıkçası işleminiz saatler sürebilir. Fakat bu işlem sonunda sisteminizde büyük bir yer açılmış oluyor ve bilgisayarınız rahatlıyor.

Bilgisayar nasıl hızlandırılır makalesi için sizinde önerileriniz varsa dinlemek isteriz. Sizler için android telefon nasıl hızlandırılır makalesini de hazırlamayı düşünüyoruz, takipte kalabilirsiniz. Bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere..

12 Yorum Var

Yorum Yaz