BECERİ EĞİTİM GENEL

Nasıl Para Biriktirilir

Para Nasıl Birikir ?

Nasıl Para Biriktirilir ?

Hayat şartları gün geçtikçe zorlaşıyor. Ya kazanılan paralar geçinmek için yetmiyor ya da gelirimiz kadar giderimiz de oluyor. İlk maddenin nedeni çalışılan işten kaynaklanıyor elbette. İnsanların çoğu sevdikleri ve maaşından memnun oldukları işlere sahip değiller. Bu da mutsuz bir neslin oluşmasına neden oluyor. Ancak bazen geçinmek kelimesinin karşılığını verebilmek için mecburi durumlara katlanmak gerekiyor. İkinci madde ise sürekli gelişen teknoloji, giyim sektörü, çocukların artan ihtiyaçları gibi nedenlere bağlanıyor.

Para biriktirebilmek için yapılması gerekenlerden biri elbette fedakârlık. Heves edilen her eşyayı satın almak kazanılan gelirin elden bir anda uçup gitmesi demek oluyor. Bunun önüne geçebilmek mümkün. Yapılması gerekenleri maddeler halinde hazırladık ve sizin için yazdık:

*Daha öncede belirttiğimiz gibi para biriktirmek istiyorsanız bir şeylerden vazgeçmeniz gerekiyor. Mesela bütçenizi fazlasıyla aşan mekânlara gitmek yerine sizin için daha uygun ve keyifli yerleri seçebilirsiniz. Böylece menüde bulunan düşük fiyatlı yiyecek ile içecekler gelirinizin de dostu olur.

*Öncelikli ihtiyaçlar listesini hazırlayabilirsiniz. Ay sonunda maaşınızı aldığınızda elinizdeki para size çok fazla gözükür. Öyle ki harca harca bitmez gibi gelir. Aslında durum hiç de öyle değildir. Dikkat etmediğiniz takdirde ihtiyacınız olanlar yerine anlık mutluluk veren şeyleri alabilir ve sonucunda da pişman olabilirsiniz.

*Kredi kartı harcamalarınıza dikkat edin. Belki de bu en önemli maddedir. Çünkü kredi kartı insanlar için adeta görünmeyen bir gelir imkânı sunuyor. Elde olmayan paranın harcanması ne kadar sağlıksız bir durumsa kredi kartını sürekli taksitli alışverişlerde kullanmak da o derece tehlikeli. Sürekli olarak bir borç sarmalının içine düşmeyi kimse istemez.

*Sahip olduklarınızın kıymetini bilin. İlla pahalı marka olsun diyerek, bozulan bir eşyanız yerine gidip sıfırdan aynısını almayın. Aynı özelliklere sahip bir başka markayı tercih edebilir yahut ikinci el ürünleri satın alabilirsiniz. İkinci el demek eski demek değildir. Sıfır ürün kalitesinde pek çok seçenekle karşılaşabilirsiniz.

Para Nasıl Biriktirilir

Para Nasıl Biriktirilir

*Her ay gelirinizden bir miktar artırarak saklayın. Bu şekilde para biriktirebilir, ihtiyacınız olduğunda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İyi bir hayat yaşamak sizin elinizde. Atalarımızın dediği gibi “ayağınızı yorganınıza göre uzatmazsanız” sonuçlarına katlanmak zorunda kalırsınız. Bunun yerine kazancınızı akıllı bir şekilde yönetip rahat ve huzurlu bir ömür geçirebilirsiniz.

Bu yazımızda nasıl para biriktirilir onu anlatmaya çalıştık umarım faydası olmuştur. Ayrıca nasilyapilabilir.com adresimizde daha önce yayınlanan http://www.nasilyapilabilir.com/atm-para-sikismasi/ yazımızı ve Paypal’dan para nasıl çekilir makalesini okuyabilirsiniz.

11 Yorum Var

  • Bu yazıyı okudum. Ben şu şekilde para biriktiriyordum sizlerle paylaşayım. Bir hiç açılmayan kumbara aldım ( yaklaşık 3-5 lira ) Bunu almamın sebebi ne zaman lazım olsa o paraya uzanacağımı biliyordum. Şansıma part time bir işte çalıştığım için biraz para geliri vardı. Her hafta paramı aldığımda içine 50 lira atmaya başaldım. Tabi bunun dışında bozuklarıda içine atıyordum. 3 ay sonra dolduğunda 1100 lira para biriktirmiştim.

  • Yararlı bir konu olmuş. Milletimizin biliçlendirilmesi gerekli. küçük paralar bırıktırerek bir dağa donuşmesini sağlıyabiliriz

  • benim hep yamak isteyipte yapamadığım bi olay 🙂 gerçi artık işe atıldık yaşda büyüdü biriktirmek zorunda kaldık

  • Para biriktirmek istiyorsak bence şu boş harcamalara bir dur demeliyiz. Plan program ile alışveriş yapıp ona göre paramızı harcamalıyız.

  • ileriye dönük birr birikim yapmak istiyorum ama 😀 harcamalardaan kendimi alamıyorum. Bu yazıda gördüklerimi aynen deniyeceğim bakalım ne kadar başarılı olacağım

Yorum Yaz